پنج شنبه - 2018 آگوست 16 - 5 ذيحجه 1439 - 25 مرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 237290
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1397 11:27
تعداد مشاهدات : 82

عملکردفرهنگی-سیاسیوهابیت برعلیه شیعه وسنی در عصر حاضر

وهابیت برای ترویج عقاید وافکارش فعالیت های گسترده ی فرهنگی وسیاسی در میان مسلمانان وشیعیان انجام می دهد.ایشان با در پیش گرفتن چنین سیاستی ،قصد دارد تا مهمترین سرمایه مسلمین را که وحدت و انسجام می باشد را از بین ببرد، موج اسلام هراسی و شیعه ستیزی را گسترش دهد. اما این دست اندازی های وهابیون در برابر تقریب مذاهب اسلامی نتیجه بخش نخواهد بود . بلکه مسلمانان با آگاهی هر چه بیشتر بر عله یک دشمن واحد آن هم استکبار جهانی متحد می شوند .


بررسی عملکرد فرهنگی وسیاسی وهابیت بر علیه شیعه وسنی در تاریخ معاصر، موجب شناخت جوانان وتمییز دادن این فرقه از دیگر فرق اسلامی می شود. پایه های سسستی که توسط «محمد بن عبدالوهاب »نهادینه شد ،بنا دارد تا بنیانهای استوار عقاید اسلامی را ریشه کن سازد .گواه این ادعا این است که قربانیان دست وهابیون ،موسلمانان موحدی هستند که به خدا وحقانیت رسولش ایمان دارند،اما عقاید عبدالوهاب را نمی پذیرند. در حالی که همین پیروان وهابیت در برابر جنایات مستکبران جهانی سکوت می کنند .با پیوستن عقایدشیخ محمد بن عبدالوهاب با خاندان آل سعود حکومت مستبدی پایه گذاری شده که تا کنون موجب نزاع های خونین در کشورهای اسلامی شده است. سران عربستان با بهره گیری از فتاوای علمای خود مبنی بر کفر وشرک سایر مسلمانان از هیچ تهاجم فرهنگی وسیاسی بر علیه مسلمین جهان کوتاهی نمی کنند . این حملات پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک جامعه ی شیعی شدت بیشتری به خود گرفته است. موضع سیاسی استعمارگران غرب در عملکرد های فرهنگی و سیاسی وهابیون منعکس می باشد .

وهابیت برای ترویج عقاید وافکارش فعالیت های گسترده ی فرهنگی وسیاسی در میان مسلمانان وشیعیان انجام می دهد. ایشان با در پیش گرفتن چنین سیاستی ،قصد دارد تا مهمترین سرمایه مسلمین را که وحدت و انسجام می باشد را از بین ببرد، موج اسلام هراسی و شیعه ستیزی را گسترش دهد. اما این دست اندازی های وهابیون در برابر تقریب مذاهب اسلامی نتیجه بخش نخواهد بود . بلکه مسلمانان با آگاهی هر چه بیشتر بر عله یک دشمن واحد آن هم استکبار جهانی متحد می شوند .

در زمینه پیشینه ی تحقیق این موضوع می توان به مقاله آقای «عباس جعفری» اشاره کرد.سایر مقالات نیز از این پژوهش استفاده کرده اند .

این مقاله در سایت ها ومجلات تخصصی از جمله فصلنامه تخصصی پویا ارائه شده است .در این تحقیق پایانی روش حل مسئله ،توصیفی تحلیلی و جمع آوری مطالب به سبک کتابخانه ای می باشد . جهت گرد آوری ونگارش مطالب به سبب نبود منابع و کتب مستقل با همین عنوان ،سعی شده تا با مطالعات فراوان به تالیف مطالب تحقیق بپردازیم.

کلید واژه ها: آل سعود، ابن تمیمه ،محمد بن عبدالوهاب ،سنی ، شیعه ،سیاست،فرهنگ


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :