چهارشنبه - 2018 اکتبر 17 - 7 صفر 1440 - 25 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223937
تاریخ انتشار : 9 آبان 1396 13:11
تعداد بازدید : 195

حوزه ي حضرت معصومه (س)

جلسه ي پرسش و پاسخ شبهات عاشورا

پاسخگويي به شبهات روز عاشورا توسط حجت الاسلام و المسلمين حاج آقا علوي در رو زها ي چهار شنبه ي ماهها ي محرم و صفر برگزار شد. جلسه اول96/7/12

بسم الله الرحمن الرحیم

طرح سوالات

خانم ف: علت قیام امام حسین چه بود؟ تشکیل حکومت یا شهادت؟

خانم ن:  علت تغییر مردم کوفه تا این اندازه که ابتدا خالصانه او را دعوت کنند و بعد خالصانه به او ظلم کنند، چه بود؟!

خانم ح:  این همه مصیبت لازم بود؟ یعنی شاید با یکی از این مصیت­ها هم پیام رسیده بود.خدا چه­جور توانسته این همه مصیبت را شاهد باشه؟!

حاج آقا: چطور دلش آمد اینقدر امام حسین را اذیت کند؟

خانم الف: نه

حاج آقا: خوب سوال است، اعتراض نمی­خواهیم بکنیم، ارحم الراحمین چگونه دلش آمد؟!

خانم الف: یعنی پیام عاشورا با یکی از این مصیبت­ها رسانده نمی­شد؟!

حاج آقا: می­گویند این همه مصیبت کشید هنوز پیامش به ما نرسیده است!! بعضی می­گویند کم بوده است باید یک مقدار بیشتر باشد! دلم ما اینقدر غافل است. برای حسین کافی بود، اما برای ما..

خانم ب: می­گویند شمر در جنگ جمل جانباز بوده است، 16بار راه مکه را رفته است؛ کسی که با امام علی علیه­السلام بوده است چرا باید فرزند علی علیه السلام را بکشد؟! و میگ­ویند حتی شمر زمانی که قصد جنگ با سپاه امام حسین علیه السلام را می­کند در علقمه غسل کرده و نماز بجا آورده است؟!

خانم ج: می­گویند امام حسین علیه السلام سر زن، جنگ کرده است؟!

خانم د: در کتاب لحظه به لحظه با عاشورا مطلبی را خوانده­ام که برایم مورد سوال است؛ اینکهچندین بار از جانب خدا برای امام حسین علیه السلام پیک می­آید که برگردند، اما ایشان تصمیم به بازگشت نمی­گیرند، اما زمانی که حر جلوی­شان را می­گیرد، ایشان به این نتیجه می­رسند که برگردند، این یعنی چی؟!

خانم ه: عمر سعد لعنة الله علیه در حالی که از کودکی همبازی امام حسین علیه السلام بوده و امام علی علیه السلام و پیامبر صلی الله علیه و اله مکررا به او فرموده بودند که تو از قاتلین حسین علیه السلام خواهی بود، آیا ممکن نبوده برای او دعا کنند تا دست به این جنایت نزند؟ یا این مسئله قضاء حتمی بوده است؟ 

خانم و:  بی حرمتی به حضرت زینب و اهل خیام، تا چه حد بوده است که می­گویند حضرت زینب با آستین­شان رو می­گرفتند؟! حجت خدا می­گذارد این بی حرمتی انجام شود؟!

حاج آقا: لاحول ولاقوه الا به الله..

خانم ز: علت تغییر انسان ها چیست؟! چه کنیم در مسیر بمانیم؟! یا اصلا از کجا بدانیم در این مسیر هستیم؟!

حاج اقا: چه ربطی به عاشورا داشت؟! یک سوال کلی بود؟

«بسم الله الرحمن الرحیم»

عاشورا مکتب انسان سازی

چند نکته می­خواستم بگویم، دخترها تنوع سوال­ها را متوجه شدید، تقریبا همه چیز پرسیدید، اینجا یک مطلبی به وجود می آید که عاشورا یک "مکتب" است. مکتب یعنی یک کتاب جامعی که فصل­های متنوعی برای هدایت بشر دارد. در تمام بخش های زندگی، فردی، اجتماعی، خانوادگی، اخوت، ایثار، اخلاق، عقاید، راه صبر، راه تکامل و عرفان، همه چیز در این کتاب هست، یعنی اگر شما همین چند روز عاشورا...

چون تجلی در نقطه خاص است، گفت در 8 ساعت چه می­شود کرد؟ گفتم کدام 8 ساعت؟ 8 ساعت آخر شب که تا صبح میخوابی؟

دو روز است اما دو روز مهم تاریخی و سرنوشت ساز ترین زمان، بحث فتنه،"ظلمات فوق الارض"، آیه مفصلی است که همه تعبیر به طبیعت می­کنند، که ظلمتی است مانند اینکه در دریا باشی، شب هم باشد؛ اما در روایت آمده این ظلمات، فتنه بنی امیه است؛ یک نکته خاص تاریخ است.

همه ی ما یک چیزی داریم به نام نفس، یک چیزی داریم به نام شهوت و طمع و..، اینها انسان ها را بدبخت کرده است، سوال می­کنند در سن جوانی، در سن غرور و شهوت چه کردی؟ لذا سن پیری او به دردمن نمی­خورد؛ آن تصویر پاکدامنی جوانی است که به من جوان یاد می­دهد که چه باید بکنم؛ در اوج فتنه، یک تاریخ 2-3 ماهه است، و اوجش در 2 روز بروز می­کند و درونش زن دارد، بچه دارد، برادر دارد، خواهر دارد، همه چیز دارد. اینکه می­گویند عاشورا یک مکتب است یعنی همین.

خواهش من این است که همه ی خواهران در این چند جمله خوب تأمل کنند؛ این مکتب قبل از اینکه ورق و کتاب شود و تبدیل به گفتار وکتاب شود، به صورت یک جریان طبیعی در سینه مردم نقل می­شده است، در عصر ائمه، امام زین العابدین علیه السلام از یک سو، زینب کبریسلام الله علیها از سوی دیگر در مردان و زنان این مکتب را نقل می­کردند، طول عمرشان را وقف، نشر این مکتب کردند، این فیلم­هایی که در فضای مجازی می­بینید که بعضاَ در سنی ها، عربستان سعودی، روضه می­خوانند، این از کجا به وجود آمد؟!

اینکه یک عده پافشاری کردند که این پیام مظلومیت برسد.

آگاهی و اقدام دشمن نسبت به تاثیر عاشورا بر مردم

خوب دقت کنید، در دوره اول بنی امیه، در دوره بعد بنی عباس، بعد دولت عثمانی، بعد انگلستان، تاثیر این کلاس و مکتب را بروی عملکرد مردم و مواجه­شان با دستگاه حاکم، احساس کرده­اند؛ دیدند هرساله مردم-اوجش در محرم- دور هم جمع می­شوند، به دیدار هم می­روند، برای یک چیز کار می­کنند، پیرامون یک موضوع بسیار متعالی حرف می­زنند و گوش می­دهند، نه تنها گوش می­دهند بلکه گریه می­کنند و زجه می­زنند، عمیق با مفاهیم این کلاس ارتباط برقرار می­کنند، یک مثال بزنم، شیطان می­بیند هرچه زحمت کشیده این آدم را نا امید کند، آلوده گناه کند اما یک شستشو همه جانبه در این مکتب کرد.  رفتارهای شما بعد محرم تغییر می­کند، بسیاری از زحمت هایی که شیطان قبل از این کشیده است پاره می­شود، دوباره باید از اول شروع کند، در بعضی روایت آمده است که شیطان می­گوید: من اینقدر از دست مؤمن زجر می­کشم، تمام زحمت هایم به هدر می­رود. چرا ما بیشتر از غیر متدینین غیبت می­کنیم؟! در روایت تصریح می­کند که با او کاری ندارم، او راه من را دارد می­رود، اما این مؤمن شستشو کرد، تمام نامه اعمالش پاک شد. نامه اعمالش پاک شد، می­دانید یعنی چی؟! یعنی همه­ی ناامیدی­ها برطرف شد. شما بعد از محرم ببینید این حالت را دارید یانه. حزن­های خودتان را یادتان می­رود.درگیری­ات در حسادت، در کبر و..، خیلی از اینها از یادت می­رود، دل پاک می­شود تبدیل به یک فضا دیگر می­شود.

در سه چهار دوره، بنی امیه ابتدا صریحا با آن مواجه شد، اما مواجه ای که به سرعت قیام توابین شکل گرفت، چون بنی امیه به عنوان دست اندرکاران اصلی شهادت، در تاریخ موجود بودند، قیام توابین، ریشه بنی امیه را در تاریخ کند، بلاخره مختار ثقفی آمد، عاملان اصلی قتل را کشت، ولی باز مردم رفتند بالا و بالاتر،گفتند خوب کوفیان هم شریک بودند، همین سوالی که این دختر بزرگوار پرسید که کوفیان چگونه این­کار راکردند، خوب کوفیان در فشار تهدید عبیدلله زیاد این­کار را کردند، گردن زد، گفت هرکس نیاید و همراهی نکند اموالش تاراج می­شود، چند نفر را از دارالاماره پرت کردند.

تغییر سبک عزاداری ها

سوال­هایتان سوال­های خوبی است، برای اینکه سوال­هایتان را جدی بگیرید و پاسخش را کامل بگیرید، این پیش فرض را دقت بفرمایید، تمام کسانی که پا به عرصه جهان شیعی و بلکه به تبع، اسلامی گذاشتند و خواستند آن را مدیریت کنند، براساس منافع خودشان، از بنی امیه تا امروز که جامعه استعماری آمریکا و یهود و انگیس باشد، دیدند این درس تمام زحمت­هایشان را نابود می­کند، خاطرات این جاسوس­ها را بخوانید، که محرم چه اتفاقی می افتد تا برسد به پشت پرده، پشت پرده کیه؟ ابلیس؛ تمام این­ها می­گویند یکی از بزرگترین موانع سلطه جامعه ی ما بر آنها عاشورا بوده است، بنابرین تمام تلاش­شان را در تحریف عزاداری ها، تحریف قرائت ها.کرده اند. همین دیروز داشتم یک دست نوشته می­نوشتم، می­دانید قدیم، "مراجع" روضه می­خواندند؟ منبر روضه را در روز عاشورا به بزرگترین عالم زمان واگذار می­کردند. کم کم به سخنرانان واگذار شد، از سخنرانان حبوط کرد، به دست مداح ها، سبک های عزاداری،از عزاداری های اصیلی که پایه گذارش، خود امام صادق علیه السلام و علی ابن موسی علیه السلام بودند، که دعبل بیا روضه بخوان، با چه شعر و قصیده ها و مضامین بلندی...  دختر ها، این انحرافات الکی شکل نگرفته است، خیلی­هایش با مدیریت بنی امیه بوده است، خیلی­هایش با مدیریت بنی عباس، خیلی­هایش با مدیریت دولت عثمانی...

این مکتب کاری کرد که به مجرد این­که امام زین العابدین خبرها را داد، این حکومت وقتی نیروی خودش را آزاد کرد، دیدند امام حسین سرش را داد خوب ما هم می­دهیم؛ توابین بیرونریختند ، این جور شد؛ مختار تمام قاتلان را دستگیر کرد، توابین آن جور شد بعد مختار، همه را کشت به این اکتفا نکردند، گفتند عامل دوم قتل که بوده؟!

علت وجود چهار لعن در زیارت عاشورا

ما در زیارت عاشورا چهارتا لعن می­کنیم؛ در روایات هم داریم که حضرت عیسی وقتی از کربلا عبور می­کردند، گریه کرد، گفت: خدایا چرا من اینجوری می­شوم؟! خطاب رسید: اینجا حسین را می­کشند، قاتلانش را لعن کن! در روایات هم حضرت چهار بار قاتلانش را لعن کرد؛ دقت هم بکنید عدد "چهار" در روایات ما خیلی موضوعیت ندارد، سوال می کنند چرا؟ مرحوم دربندی در کتاب اسرار الشهادة بیان می­کنند: چون امام حسین چهار "قاتل" داشت، کدام چهار تا؟ در زیارت عاشورا چه می­گوید؟ "و لعن الله بنی امیه قاطبه و لعن الله ابن مرجانه و لعن الله عمر ابن سعد و لعن الله شمرا" چهار تا قاتل، و هر چهار تاهم عمل کردند به گونه ای کهاگر هر کدام نبودند، عمل نمی­شد­. فاعل بالمباشره چه کسی بوده؟ شمر. فاعل و فرمانده جنگ چه کسی بوده؟ عمر سعد. آن کسی که گسیل داشت و این عقبه را تامین کرد و از کوفه ارسال کرد و سپاه تشکیل داد، چه کسی بود؟ عبیدالله ابن زیاد و ابن مرجانه. چه کسی این جریان را راه انداخت و عبیدالله را آورد؟ بنی امیه. این دامن هر چهار تا را گرفت، هی رفت جلوتر، رفت جلوتر، همه را نابود کرد.

1)قدرت این مکتب را شناسایی کردند. 2) تمام تلاششان هم برای نابودی بوده است، هزار و چهارصد سال هم این را دنبال کردند، هر دفعه هم یک کار کردند، از شبهه نگاه کنید... اصلا عزیزان بدانید اخیرش، همین فتنه هشتادو هشت را چه جمع کرد؟ روز عاشورا. چرا؟ چون این فتنهدر ایام عاشورا آمد،اگر در ایام عاشورا تعطیل می­شد، همه چی ساکت می­شد و شور دوباره سخت بود. اگر ادامه پیدا می­کرد باید مواجهه خودش را با مکتب عاشورا نشان می­داد که این­هایی که می­آیند و می­ریزند در خیابان، با امام حسین علیه السلامچه کار می­خواهند بکنند؟!

شناخت مکتب برای اصلاح از وظایف مهم طلاب

وقتی ریختند بیرون، دیدند اگر عزاداری­ها را تایید کنند، باید دست ازفتنه بردارند و دست به اصلاح بزنند، پسبا عزاداری­ها مواجهه کردند، وقتی مواجهه کردند چه اتفاقی افتاد؟ بسیاری از افرادِ خودشان برگشتند. این نقش مکتب است. شاید من فرصت نکنم یک دانه از سوال­های شما را پاسخ دهم، بقیه را می­گذارم برای هفته بعد، ولی همه را پاسخ می­دهم. من از اینکه از شما سوال کردم سوالاتون رو بگید خواستم این را بهتون عرض کنم یکی از وظایف مهم شما به عنوان طلبه در درجه اول، شناخت این مکتب برای اصلاح خودتان است. دوم شناخت این مکتب برای معرفی­اش به جامعه است. چرا؟! چون نقش این مکتب در تحت تحول و هدایت انسان ها کمتر ازقرآن نیست. البته مقایسه­اش با قرآن از این جهت غلط است، چون خودش مکتب قرآنی است، تجسم قرآن در عاشورا است؛ هجرت دارد، جهاد دارد، نماز دارد، صبر دارد، قیام دارد، ایثار دارد، همه چیز دارد. و دشمن ضربه ای که از این خورده است خیلی بالا است، هنوز هم نتوانسته اند به لطف خدا ازعموم مردم هم بگیرند.

اقدامات لازم در مسیر شناخت

 هر کس بتواند کاری کند که: 1) این مکتب عمومی تر بشود. 2) عمیق تر بشود. 3) ناب تر و صریح تر بشود. 4) از انحرافات تهذیب بشود، هم در تاریخ قرائتش که چه بوده، هم در سبک عزا داری، هم در مواحهه با شبهات؛ علت اینکه این شبهات را مطرح می کنند چون از این مکتب ضربه خوردند، می گویند: امام حسین برای یک زن این کار را کرد!! خنده دار است... آدم پنجاه تا زنش را به اسارت بدهد برای یک زن؟؟!

 

 

شبهه­ی جنگ برای یک زن

حکایت تبدیل کردن شبهه عاشورا به شبهه یک زن، مثل این می­ماند که یک روزی من با شما سر یک چیزی دعوا کردم،آخرین لحظه، وقتی ازخانه شما داشتم می­رفتمبیرون، مثلا یک چیزی هم که مال من آنجا بوده است، برداشتم و رفتم. حالا میشود گفت دعوا سر این بوده؟! نه دعوا سر این نبوده،یک دعوا مفصلی از قبل بوده است، در این گیر و دار حالا یزید.یک داستان تاریخی که اصلا انطباقش هم بر این قضیه، معلوم نیست تمام باشد؛ یک زنی را، که یک زن بسیار زیباییبوده است و کنیز یکی از اصحاب امام حسینعلیه السلام بوده است، یزید می­خواهد او را به زور از چنگ این مرد در بیاورد، او را به زور بخرد، آن فرد هم حالا به این کنیز مثلا علاقه داشته است،می­آید هدیه می­کند به امام حسینعلیه السلام، حضرت قبول اش می­کند. بعد که به یزید خبر می­رسد آن کنیز را به امام حسینعلیه السلام دادند، دیگر یزید جرئت نمی­کند از امام حسینعلیه السلام درخواستی بکند و امام حسین علیه السلام هم او را نگه می­دارد و آخرسراو را به صاحبش برمی­گرداند و می­فرماید: این امانتی نزد ما بود، آن فرد هم امام را دعا می­کند؛ این قضیه برای قبل عاشورا است، تمام هم می­شود.

شبهه­ی جنگ برای یک اسب

یا اینکه یک چیز دیگر هم در می­آورند که یک اسب بوده است! خوب در جنگ بالاخره ممکن است من یک شمشیر هم بردارم، مثلا طرف رفته است، سوریه بجنگد، وسط جنگ هم حالا آن وسط از داعشی­ها یک خنجر خیلی خوب هم گیر آورده، آیا به این فرد می­گویند تو به خاطر این شمشیر رفتی جنگ؟! درست است اصلا؟! یک چیزیآن وسط پیش آمده است.

لزوم تجهیز به ابزار پاسخ­گویی به شبهات برای مواجهه با آن­ها

تمام این ها برای این است که ارتباط امت را با مکتب عاشورا را خراب کنند. من از این دختر عزیزی که از فضای مجازی صحبت کرد، این را توصیه می­کنم، من نمی­گویم شما با فضای مجازی ارتباط نداشته باشید، نمی­گویم هم ارتباط داشته باشید، هیچ کدام از این ها را نمی­گویم؛ پس چه می­گویی حاج آقا؟ بالاخره داشته باشیم یا نداشته باشیم؟ می­گویم نگاه کنید، آزمایشگاه تشخیص طبی رفتیند؟ دیده­اید با چه چیز­هایی کار می­کنند؟ خون است و باقی­اش را هم نمی­توان نام برد. دیده­اید ظرف ظرف می­آورند و همه چیز هست، ولی چه چیزی در دستشان هست؟ چه چیزی روی بینی­شان هست؟ ابزاری که با آن ها کار می­کنند چیست؟ بله خوب بالاخره باید روی آن­ها هم تحقیق کرد، باید آن ها را تحلیل کرد، تجزیه کرد، ببینیم مرض قند دارد، عوره دارد، چی دارد؛ ابزار مواجهه با شبهه را اگر ندارید، واردش نشوید، اگر دارید وارد می­شوید، حتما از طریق ابزارش شبهه را پاسخ بدهید و الّا این روح شما را تغییر خواهد داد، یعنی دست زدی به این چیز آلوده این بیماری وارد چی می­شود. اصلا این­ها را آوردند که تو به آن دست بزنی، آوردند که تو ببینی، این که روی من اثر نمیگذارد حرف صحیحی نیست.

آثار وضعی مواجهه با شبهات

یادم هست، یک مدت که این فیلم­های مستهجن درفضای مجازی باب شده بود و تازه آمده بود، سوال می­شد که آقا، این­ها حرام است؟ گفتم: بله حرام است. آقا، این زن را نمی­شناسیم! مگر شناختن ملاک است؟! حتی تا اینجا آمدند که بعضی از ساده لوحان و کسانی که فقه را نفهمیده بودند، گفتند: متاهل بشوی اشکال ندارد!! متاهل بشوی اشکال ندارد، یعنی چی؟ این فیلم را ساختند که: 1. تو رفتار و اخلاق جنسی ات تغییر کند یک عطش جنسی کاذب پیدا کنید، مدام می­افتید در این فضاها، فضای فکری تو تغییر کند. 2. سبک رفتاری­ات عوض بشود، سه چهار پنج،6.مگر صحبت زن داشتن است؟ خیال می­کنند فیلم فقط اثرش این است که فرد گناه کند. متوجه می­شوید چه چیزی می-خواهم بگویم؟ این شبهات را حتما پاسخ بگیرید. من هنوز هیچ سوالی را پاسخ ندادم.

فلسفه قیام عاشورا

 علت قیام، شهادت بوده یا حیات اسلام؟ یک جمله بگویم، می­گویند هیچ منافاتی ندارد که هر دو تا باشد، این را در آن سوال آخر جواب می­دهند، این عمر سعد می­توانست بکشد و نکشت یا این که امام حسینعلیهالسلام اول خدا به او می­گوید برگرد بعد می ­گوید که حر که می ­آید امام حسین می ­خواهد برگردد، اینجا یک نکته اساسی وجود دارد، امام دو جور علم دارد: یک علم ظاهری، یک علم غیب. آن که موضوع عمل و تکلیفاست، چیست؟ ظاهری. علم غیب موضوع عمل نیست، موضوع تسلیم است. مثال خیلی ساده­اش را بزنیم، نگاه کنید ما همه­مان می­دانیم می­میریم، یک علمی است می­دانیم همه مان می­میریم اما این علم ما با علم غیب امام فرقش چیست؟ امام می­داند کی کجا و چگونه می­میریم، ما این را نمی­دانیم در مقابل این علم، حالا که می­میریم باید چه کار بکنیم؟ تسلیم باشیم؛ علم غیب یک حکمی دارد علم ظاهری یک حکم دیگر. 

اینکه فردی این پشت ایستاده می­خواهد بزند روی سرت، اینجا جای تسلیم نیست؛ موضوع علم ظاهری فرق دارد. در عاشورا گاهی اوقات امام بر آن اساس که مقام تسلیم است، دارد عمل می کند، اینجا مقام تسلیم است. وقتی حر آمده است و جلویش را گرفته است حضرت در کام قتلبرود ؟! این معنایش خود کشی است. همه فکر می کنند خودکشی جایز است. در صورتیکه حضرت می گوید اگر تو مانع شوی من برمی گردم. اما حر نمی گذارد. برای اینکه به همه نشان دهد که من روی رفتار ظاهری دارم به تکلیفم عمل می کنم. ولی تسلیم همان امر باطنی است.

لزوم بررسی و اعتبار سنجی شبهات عاشورایی برای شناخت اهداف دشمن

این باید توضیح داده شود. هر کدام از این­ها پاسخ دارد. پاسخ های بسیار دقیق و روشن. خیلی از مطالبی که در مورد زن و اسب هست می­گویند اصلا سند تاریخی ندارد. تطبیق آن هم درست نیست. اما هدف چیست؟ هدف این است که تو نتوانی با عاشورا و امام حسین علیه السلام ارتباط برقرار کنی.

شبهه پیاده روی شمر تا مکه و تدین او

مثلا شمر این­طوری بوده است. بسیاری از مطالبی که راجع به شمر می گویند مستند نیست. بله. شمر در جنگ صفین در سپاه امیرالمومنینعلیهالسلام بوده است. اما آیا علی را به امامت قبول داشته است؟! خیر. به عنوان خلیفه در مقابل معاویه قبول داشته است. اما به مرور زمان تطمیع­ها اثر می کند؛ شمر یکی از بزرگان خوارج است. اتفاقا در جنگ جمل، تقریبا دیگر از علی برگشته است. وقتی می بیند عدل علی به این تک­روی­ها هم می خورد برمی­گردد.

 اما این شانزده بار پیاده روی تا مکه ساختگی است. یعنی بنی امیه برای اینکه این جنایات را پاک کنند سعی کرده­اند که فضیلت سازی کنند. بگویند که نه. تشخیص این­ها این بوده که امام حسینعلیهالسلام خطا کرده است. که مظلومیت مطلق پاک شود. هر کدام از این ها پاسخ دارد. اما من الان مجال صحبت ندارم. اگر بشود، می گذاریم برای هفته ی آینده.

عاشورا ید بیضا و عصای موسی امت شیعه است

اما چیزی که می خواهم نتیجه بگیرم این است که مکتب را بشناسید. عصای موسی ما، امروز محرم و عاشورا است. آن ید بیضاء که همه را مبهوت می کند. جامعه شناسان غربی را بروید و ببینید که در مورد عاشورا چه می نویسند. خصوصا آن هایی که به امام حسین علیه السلاممتمایل شده اند، می گویند:«حسین رهبر تمام آزادگان عالم است.» این مخصوص به شیعه نیست. مخصوص جهان اسلام هم نیست. درسی که حسین علیه السلام به جهانیان آموخت که الان نگران نشر آن به تمام کل دنیا هستند؛ نگاه کنید، ملکه ی انگلیس برای عزاداری های خاص مانند قمه زنی، پول می دهد، می گوید نذر کرده ام!! می دانید که می گویند خودش از اهل بیت است. از سادات است؛ عجیب است، اما مراسم شیرخوارگان حسینی در انگلستان ممنوع است. یعنی شما بچه ات را لباس سفید بپوشانید، بروید یک جا که روضه ی علی اصغر بخوانند، که درس ایثار به مادران یاد دهند، که مادران ولو در توهم، جرئت کنند که بچه یشان را جلوی تیغ دشمن بالا ببرند؛ ممنوع است! چرا؟ چون این مجاهد پرور است. این مادر، دارد درس می گیرد. این مادر، در عالم خیال، ولو به صورت مجاز، دارد لاف حسینی بودن می­زند. این مادر، دارد یک قدم به امام حسینعلیهالسلام نزدیک می شود؛ این ممنوع است، اما قمه زنی جایز است! بیایید بزنید، کمکتان هم می کنند، پانسمان هم می کنند، شست وشو هم می دهند. بهداشت­اش را هم رعایت می کنند، قمه بزن! چرا؟!

 من در دانشگاه امیرکبیر حدود ده سال پیش یک قصه ای گفتم. تازه این شبهات به وجود آمده بود، ده سال پیش این شبهات تازه در حال پخش شدن بود؛ دقت کنید، کرسی­های شیعه شناسی جدید اسرائیلی و انگلیسی، کی راه افتاد؟ بیست سال پیش!

شیعه پرنده­ای با دوبال سرخ و سبز

فکویاما چه گفت؟ گفتند: نیروی محرک قیام هایی که در شیعه رخ داده است، کربلا می باشد. و مهدویت نیروی هدایت آن است. لذا تعبیری که به کار برد، این بود که پرنده ی شیعه دو بال دارد؛ یک بال سرخ حسینی و یک بال سبز مهدوی. تعبیر او این است: افق پرواز او از تیررس تیرهای ما خارج است. این باید بشکند. و الا تا مردم حسین را آن­گونه که هست می شناسند، این مکتب خاموش شدنی نیست! باید کاری کنیید که مردم درست حسین علیه السلام را نشناسند، ارتباط برقرار نکنند، مانع بگذاریم، نگذاریم عزاداری کنند، تاریخ ها را جابه جا کنیم تا نتوانند با حسین علیه السلام ارتباط برقرار کنند.

شناخت عاشورا یگانه راه شناخت مکتب اسلام

چانه زنی هایمان را با خانم مدیرتان شنیدید، من خیلی خسته ام، اگر می­خواهید واقعا مباحث را دنبال کنید بیایم،  وگرنه اگر فقط می­خواهید گوش دهید بگوید حاج آقا نیاید، برای گوش دادن، من جاهای دیگه حرف بزنم خیلی بهتر است، چرا؟ چون آن ها تا حالا نشنیدن اما شما این­ها را شنیدید، این مکتب را اگر می­خواهید بشناسید و واقعا دغدغه تان باشد. صرف و نحو یاد گرفتی، برای چی یاد گرفتی؟ برای اینکه قرآن را بفهمی، اما اگر عاشورا را نفهمی هیچی از قرآن هم نمی­فهمی! می­شوی مثل همین سنی که با ابوبکر بغدادی بیعت می­کند، مسلمان می­کشد! می­دانی او چی ندارد؟! عاشورا ندارد، امام حسن ندارد..

آخوندی که روضه خوان نشود، عاشورا را نفهمد، روح حماسه درونش شکل نگیرد، روح ایثار شکل نگیرد...

بسم الله الرحمن الرحیم کهعیص یعنی چی؟! زکریا فرزند می­خواهد؟ این چه ربطی دارد؟ کاف یعنی کربلا، برای زکریا، برای چی روضه کربلا می­خوانند؟! اصلا در قرآن چیست که تاروپودش با حسینعلیهالسلام بسته شده است؟

بسم االه الرحمن الرحیم والفجر، این فجر چیه؟ یک بار می­گوید امام حسین علیه السلام، یک بار می­گوید امام زمانعلیهالسلام، خوب کدامش است؟! می­گوید حسین، امام زمان است و امام زمان، حسین! یعنی چی؟ "اگر در سلسله ی اسماء ائمه چهار اسم پشت سر هم آمد، چهارمی قیام می­کند؛ محمد،علی،حسن، بعدیش قیام خواهد کرد" تنها کسی که اینگ­ونه است امام حسین علیه السلام است و امام زمان.  اینها چه ربطی بهم دارند؟ اینها را باید بفهمید، این پازل را باید کنار هم بگذارید، باید عاشورا را بفهمید و الا هیچی از دین در دستتان نیست، اول باید خودتان بفهمید و بشوید و بعد بفهمید چطوری باید این جوانت، دخترت، پسرت، جامعه ات را با حسینعلیهالسلام آشنا کنی.

حرّی که تمام راه را غلط رفته است، چگونه برمی­گردد که مرحوم حکیم نقل می­کند وقتی به زیارت حرّ رفتم با خودم گفتم او که کاملا شیعه نبود؛ می­دانید که شیعه نبوده، بلکه اجمالا مقام اهلبیت را قبول داشته است، یک سنی نیمه، ناصبی نبوده. می­گوید وقتی وارد شدم، گفتم: حرّ من که به دیدن تو نباید بیایم تو باید به زیارت من بیایی، پسر مرحوم حکیم، تعریف می­کند که یک لحظه دیدم پدرم زد زیر گریه، پرسیدم پدرجان چه شد؟! عرض کرد: حر مقام دارد. گفتم پدرجان شما که جور دیگری می­گفتید؟! بله، تا وارد شدم به من سلام کرد و گفت: درست می­گویی، اما این برای زمانی بود که من به حسین نپیوسته بودم، بود. اما اکنون که پیوستم مقامی دارم! مرحوم حکیم از آن به بعد، به زیارت حرّ می­رفت.

شناخت اهداف دشمن از شبهه پراکنی

این چه مکتبی است که این­قدر از آن نگرانند؟! این­قدر دارند روی آن هزینه می­کنند؟! به کجای آنها برمی­خوردما عزاداری کنیم؟! اینقد در سایت ها بگویند بابا حسین سر اسب کشته شده است، خوب اگر سر این کشته شده پس چرا شهید جاودانه است؟! شما این­قدر سر مرغ و الاغ کشته می­شوید پس چرا شما جاودانه نمی­شوید؟! چرا این­قدر می­سوزید؟!

بدانید، شما باید مکتب را بشناسید، اگر نشناسید مکتب را منحرف می­کنند، اگر خیال می­کنید مؤسسه الاهیات دانشگاه، حسینعلیهالسلام را حفظ می­کند، غلط است. حسین در کف مردم باید حفظ شود؛ منِ عالم اگر مجتهد اول و آخر عالم شدم اما، خدا آن روز را نیاورد، که اگر از روضه خواندن شرم کنم و آن را کم بشمارم.

عاشورا اصلی ترین درس مکتب

اصلی ترین درس مکتب، عاشوراست. اصلا امام زمان پرچم چی بلند میکند؟! "یالثارت الحسین" شعار مکتب مهدوی، بحث قیام امام حسین است. یعنی چی؟ حسینعلیهالسلام از اول تاریخ، میان انبیا سابق، تا آخر تاریخ، در پرچم امام زمان، نقش اساسی و جدی دارد؛ اینها آتش می­گیرند چنین مکتبی که یهودی را می­تواند جذب کند، که می­بیند موسی برای حسین گریه کرده است؛ می­دانید معنایش یعنی چی؟ یعنی همه ی عالم حسینی اند، حسینعلیهالسلام یک مکتب فراگیر است، کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا، این­ها از این می­ترسند؛ علی اصغر دارد، قاسم دارد، عبدلله بن حسن دارد،زینب دارد، هرکسی با یک گوشه عاشورا ارتباط برقرار می­کند.

این قصه را نقل می­کردند که بهلول یک روز در کوچه­ای داشت با چند عدد سکه طلا بازی می­کرد، فردی او را دید و گفت: بهلول! این 5تا سکه ی زرد و رنگ پریده­ات را به من میدهی تا بهت 10 تا سکه براقِ سفیدِ نقره بدهم؟ بهلول خندید، پرسید: به چه چیزی می­خندی؟ بهلول گفت: یک مقدار صدای خر دربیاور! آن مرد اطرافش را نگاهی کرد و دید کسی نیست، عرعر کرد، گفت قشنگتر، او هم صدا درآورد و بهلول شروع به خندیدن کرد. خیلی عمیق می­خندید، مرد ازش پرسید: به چی می­خندی؟ بهلول گفت: به تو می­خندم. پرسید چرا؟ گفت: فلانی! من دیوانه­ام، الاغ نیستم؛ تو با الاغیت می­فهمی این طلاست، این نقره است.

می­خواهم این را بگویم، ما شیعه، امت مستضعفی هستیم، اما با تمام ناتوانی­هایمان می­فهمیم مکتب امام حسین علیه السلام چیست و این­ها چرا این­قدر دارند رویش کار می­کنند. در همه بخش­اش هم دارند کار می­کنند، خیال نکنید فقط مسائل اصلی است؛ سبک عزاداری، اضافه شدن مداحی نسبت به سخنرانی، اینها همه­اش مطلب دارد.

شبهه عزا داری ایرانیان

خانم الف: میگویند اینکه عزاداری امام حسین اینقد در ایران گسترده شده، بخاطر این است که یکی از همسران امام حسین ایرانی بوده است.

حاج آقا: حضرت، این همه بانو از مناطق دیگر داشت، چرا آنها نشدند؟ اینها مزخرفات است. گفت: زن مگه این همه کار می­کند؟! تازه کار را هم خراب می­کند، این حرف ها چیه می­زنند؟ من نمی­خواهم مقام بی بی شهربانو را پایین آورم، خود شهربانو یک انسان ویژه بوده است، اما ایرانی ها زمینه پذیرش داشتن، پیغمبر قبل از تولد امام حسین، می­زند روی دوش سلمان، م­یفرماید: این امت حقیقت پذیر هستند، این ها فرزندان من را یاری می­کنند، این­ها را می­گویند تا ذهن ما آن طرفی برود. آن نکته که گفتم، دستکش یادت نرود! دست نمی­زنند ای­نها را، بو نمی­کنند، مز مزه نمی­کنند، اینها همه اش بیماری است، حتما با کار بلدش بروی، شبهه یعنی همین، ذهنت را بهم ­می­ریزد.

من هیچکدام از سؤال هایتان را هنوز پاسخ ندادم، فقط: 1) از اهمیت شناخت این مکتب اشاره ای کردم. 2) حساسیت دشمنان این امت در چهار دوره، از بنی امیه گرفته تا امروز و درگیری­شان با این مکتب.

حسینی شدن میزان طلبگی

شما باید این مکتب را بشناسید. والا بنظرم اگر همین الان دختری را بیاورند بگویند نحو:20، صرف:20، فلسفه:22، اصول:42، اما وقتی حرف می­زند نمی­تواند حسین را بگوید.، من چیزی بهش نمی­گویم اما در دلم می­گویم صفر. اما دختر دیگری می­آورند نحو:17، صرف: 18، درسش را به اندازه خودش خوانده است، اما می­تواند این مکتب را آدرس دهد، تاریخ دهد، من به این می­گویم بی نهایت.

همراهی و تلازم انقلابی­گری و حسینی بودن

عملا هم این بوده، ما آخوند زیاد داشتیم، اما حسینی نبودن، هیچ غلطی نتوانستند بکنند، امام خمینی، حسینی بود. دستمال عزایش را می­گرفت هق هق گریه می­کرد، سال آخر عمرش، در روضه، از شدت گریه از روی صندلی اش افتاد، مرحوم کوثری که روضه می­خواند ایشان را نمی­دید، پیغام دادند امام دارد می­میرد! امام به این ضعیفی، قدرتی پیدا می­کند که در 74 سالگی انقلاب می­کند! می­زند در دهان شاه. الان ما 50 سالگی بازنشسته می­شویم باید برویم قیچی و بیل بگیریم خیار چنبر بکاریم!

بعد هم امام میفرماید: محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

اینها همه اش درس است، اینها را باید بفهمید، شما طلبه­ها باید بتوانید این­ها را پاسخ دهید، پاسخی هم علمی، هم متقن، هم قلبی و اطمینانی.

ان شاءلله خدا به همه­ی ما توفیق دهد.

یاری اهل بیت در مسیر پاسخ گویی به شبهات

ان شالله اگر دوباره آمدیم همین بحث باز باشد، ما از شما می­خواهیم پاسخ این شبهات را بیاورید، حتی بدانید، بعضی اوقات شبهاتی مطرح کردند که علما جواب نداشتن، می­دانید جواب از کجا آمد؟ از عالم غیب. می­گوید درباره رقیه سلام الله علیه و اله تحقیق کردم، آخر سر هر کاری کردم به جواب نرسیدم، تا آخر خواب امام حسین را دیدم، فرمود: "یوفون به النذر" داستانش را بخوانید، می­گوید این آدرس را از این خواب گرفتم، این مکتب زنده است، امام حسین زنده است، تا آخر هم زنده خواهد بود به کوری هر کسی که نخواهد ببینید این حقایق را، این خون دنیا را خواهد گرفت.ارزشمندترین خون عالم هستی روی زمین ریخته شده، این مظلومیت دنیا را خواهد گرفت، سرور تمام آزادگان شد، هر روز هم جلوتر خواهد رفت. اینها از این نگران اند.

خدایا به آبروی امام حسیعلیهالسلامن عاقبت ما را ختم به خیر بگردان.و صلی الله علیه و اله وسلم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :