چهارشنبه - 2018 اکتبر 17 - 7 صفر 1440 - 25 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223867
تاریخ انتشار : 9 آبان 1396 10:19
تعداد بازدید : 109

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

احتجاج قولـی در آیات

احتجاج قولـی در آیات استاد راهنما سرکار خانم فروغ السادات سجادی فر استاد داور سرکار خانم ارفع پژوهشگر اعظم باقری تابستان 1396

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

احتجاج قولـی در آیات

1396

 

اعظم باقری

فروغ السادات سجادی فر

فاطمه السادات ارفع

حجت، محاجه، مناظره، احتجاج.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

آن چه که در این پایان نامه به آن پرداخته می شود احتجاج قولی بر طبق آیات می باشد و به بررسی شیوه های احتجاج که در قرآن از آن ها بهره گرفته پرداخته است. احتجاج اقامه حجت و دلیل برای اثبات حق است و هنگامی استفاده می شود که دو نفر در پی اثبات مطلبی باشند. قرآن کریم خود کتاب بیان و احتجاج است و بر هر اشکالی که به روش تشکیک یا اعتراض بر حق و حقیقت بکند و یاهر امری که برای آنان مشتبه شده باشد احتجـاج می کند. ضرورت ایجاب می کند تا هر مسلمانی روش های احتجاج را بیاموزد تا بتواند از دین حق دفاع کرده و بر علیه معاندین و کافرین احتجاج کند و بر آنان پیروز گردد تا اثبات کننده حق و حقیقت باشد. در این تحقیق تنها به بحث احتجاج قولی و شیوه های آن در آیات پرداخته است که از میان آن ها به شش شیوه اشاره شده و به بررسی آن ها همت گماشته است. از جمله این شیوه ها: ارجاع به فطرت، اقامه برهان، شیوه موعظه، شیوه جدل، بیان تمثیلات زیبا  و تشبیه است.

این تحقیق از نظر هدف کاربردی است و روش تحقیق توصیفی است و مطـالب آن نیز به صورت کتـابخانه ای جمع آوری شده است. این تحقیق با بهره گیری از آیات کریمه قرآن به بیان شیوه های احتجاج قولی خداوند در قرآن پرداخته است که در سه فصل تدوین گردیده است.

این تحقیق روش های اثبات ربوبیت خداوند را بررسی کرده و شایستگی غیر خدا را برای عبادت باطل می کند و بر ربوبیت خداوند تکیه کرده و بر این نکته پافشاری می کند که هیچ قدرتی بالاتر از خداوند وجود ندارد. و همچنین به بررسی احتجـاجـات پیامبران پرداخته و بیان می دارد که چگونه در مقابل عقاید خرافه و غیر دینی افراد برمی خاستند و سعی در زنده کردن عقایدی چون یکتاپرستی، اعتقاد به معاد، نبوت و امامت داشتند.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :