سه شنبه - 2018 اکتبر 16 - 6 صفر 1440 - 24 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223664
تاریخ انتشار : 29 مهر 1396 10:32
تعداد بازدید : 96

آموزه اخلاقی هفته

آموزه اخلاقی هفته

آموزه های اخلاقی هفته

بسم الله الرحمن الرحیم

عمل به تعهدات

گاهی ما نسبت به قول هایی که می‏دهیم و تعهداتی که به عهده می‏گیریم حساسیم اما تعهداتی را که با خدا کرده ایم، فراموش می‏کنیم. تعهداتی را که با پذیرش برخی جایگاه‏ها و مسئولیت های اجتماعی بر عهده‏ی ماست، از یاد میبریم. چرا نسبت به آن تعهدات، حساس نیستیم؟ یعنی عهد و پیمانی که با خدا بسته‏ایم برایمان کم‏اهمیت است؟ گاه به خدا قول‏هایی میدهیم که خیلی زود فراموش می‏کنیم، چرا یادمان نیست که عالم محضر خداست؟

برخی تعهدات هم به جهت مسیری که در زندگی انتخاب می­کنیم بر عهده­ی ماست. مثلا خانمی که ازدواج می­کند، در واقع تعهدات گفته و ناگفته­ای در این پیمان ازدواج ملحوظ است که باید بدان عمل شود. نمی­توان گفت من ازدواج کرده­ام اما متعهد به آن تعهدات نمی­شوم. مسیری که شما انتخاب کرده­اید  و برای تعلیم علوم دینی به حوزه­ ی علمیه آمده­­­اید، ملازمات و تعهداتی را همراه دارد. التزام به این تعهدات بر عهده­ی ماست. اینکه در کشور اسلامی و در دوران انقلاب اسلامی و رهبری آیت الله خامنه­ای (مدظله) زندگی می­کنیم، تعهداتی را ایجاب می­کنیم که عدم التزام بدین تعهدات، بدعهدی است. اگر در این کشور و در این زمانه و با این امکانات نبودیم، فرصتی برای علم­آموزی ما مهیا بود؟

اهل شعار نباشیم. وقتی می­گوییم " وای اگر خامنه­ای اذن جهادم دهد " یا " ای رهبر آزاده آماده ایم، آماده " با رهبر تجدید میثاق می­کنیم، پیمان می­بندیم و تعهداتی بر عهده می­گیریم، این کلمات و جملات را مشتی لفاظی ندانیم، به تعهدمان در قبال رهبر و انقلاب متعهد باشیم.

وقتی در ادعیه و زیارات، خود را مؤمن به حق اهل بیت(ع) و از یاران ایشان می­خوانیم، یعنی پیمان نصرت و یاری ایشان را بسته ایم، چون اهل کوفه نباشیم که پیمان شکستند. به همان اندازه و بیشتر از آنکه به قولی که به فرزند کوچکمان می­دهیم ، ملتزم می­شویم، به عهدی که با خدا و امامان معصوممان(ع) بسته ایم، ملتزم باشیم.

خداوند ما را آشنا به وظایفمان گرداند و یاری مان کند که به تعهدات نوشته و نا نوشته ای که بر عهده داریم، به بهترین نحو عمل کنیم و شرمنده­ی مولایمان امام زمان (عج) نشویم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :