جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192655
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1389 11:48
تعداد بازدید : 117

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسی گناه در آیات و روایات

گناه ترک تکليف و مخالفت با امر خداست که گاهي با انجام و گاهي با ترک کاري صورت مي پذيرد. گناهان بزرگ ترين آفت زندگي مادي و معنوي انسان هستند و انسان در اثر گناهان سلامت، سعادت، قدرت و عظمت خويش را از دست مي دهد و گرفتار کيفر و عذاب دنيوي و اخروي خداوند مي شود

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی گناه در آیات و روایات

1389

سهیلا غفاری

فاطمه خدابنده لو

فرزانه نیکوبرش

گناه، قساوت قلب، سيئه، ذنب، توبه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

گناه ترک تکليف و مخالفت با امر خداست که گاهي با انجام و گاهي با ترک کاري صورت مي پذيرد. گناهان بزرگ ترين آفت زندگي مادي و معنوي انسان هستند و انسان در اثر گناهان سلامت، سعادت، قدرت و عظمت خويش را از دست مي دهد و گرفتار کيفر و عذاب دنيوي و اخروي خداوند مي شود. شناخت خطرهاي زندگي از اولين وظايف انسان است که گناه از مهم ترين آن هاست و اگر درمان نشود، سرانجام انسانيّت انسان و زندگي فرد و جامعه را تباه مي سازد.

روش تحقيق به صورت توصيفي ـ تحليلي مي باشد و جمع آوري اطلاعات به شيوه کتاب خانه اي و متني است که در چهار فصل تنظيم شده است.

گناهان به صغيره و کبيره، پنهان و آشکار، بدني و قلبي و ... تقسيم مي شوند. گناه صغيره به سبب اصرار، کوچک شمردن، کتمان و خشنودي از گناه تبديل به کبيره مي شود. جاذبه گناه و جهل و ناداني و      وسوسه هاي شيطان از مهم ترين عواملي است که در ايجاد گناه مؤثر است. از مهم ترين آثار گناه مي توان به قساوت قلب، محروميت از محبت و دور شدن از رحمت پروردگار، زوال نعمت، عدم استجابت دعا، عدم شناخت حق از باطل، تکذيب روز جزا، تباه شدن اعمال نيک، تغيير دادن اسباب ظاهري و باطني، کفر، ويراني جامعه و عذاب دنيوي و اخروي اشاره کرد.

انسان با ارتکاب عمل ناپسند، فطرت پاکش آلوده مي شود و ظلمت گناه روان او را تيره و بي فروغ        مي سازد که نتيجه آن سقوط فضيلت و انسانيت و بروز ناکامي و تيره روزي است. از طرفي انسان ميل به کمال و فضيلت دارد؛ از اين رو اسلام براي بازگشت انسان به فطرت پاکش عوامل مؤثري براي ترك گناهان ارائه داده است که مهم ترين آن ها عبارت است از: ايمان به حضور خدا، ايمان به معاد، نماز، روزه، انفاق، امر به معروف و نهي از منکر، دوري از محيط آلوده و حرام خواري، شکم پروري، دروغ و دوستان ناصالح مي باشد. هم چنين توبه عاملي است که راه آن هرگز به روی گنه کاران بسته نمی شود تا از بدی ها به سمت نيکی ها هجرت کنند.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :