سه شنبه - 2018 اکتبر 16 - 6 صفر 1440 - 24 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192625
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1391 11:10
تعداد بازدید : 102

مدرسه علمیه زهرای اطهر سلام الله علیها

دعا، شرايط و آثار آن از منظر آيات و روايات

یکی از مهمترین ابزارهای عبادي، تربیتی که در اسلام به آن سفارش شده دعاست. مسلم است که زندگی شخصی که به دعا و نیایش انس دارد با فردی که روح دعا از وجود او رخت بربسته است قابل مقایسه نیست. همچنين يكي از مهمترين مناسك ديني كه در اديان مختلف از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشد دعاست. با آغاز تفكر انسان در باب خدا و آفرينش جهان، به گونه اي به نقش دعا به عنوان وسيله ي ارتباط با خالق خود آگاهي يافته است. بررسي ها نشان مي دهد انسان ها هميشه با فطرت خداجوي خود در پي شناخت خدا و برقراري ارتباط معنوي با وي بوده اند. توجه به اهميت دعا در زندگي تنها به اديان آسماني و غيرآسماني منحصر نيست، بلكه از ديرباز مورد توجه همگان بوده است. اين معنويت است كه باعث شده انسان در جستجوي چيزي فراتر از اميال و آرزوهاي خود گام بردارد. با اين حال حركت و تدوام روحيه ي معنوي آدمي در طول زندگي اش با موانعي بزرگ برمي خورد؛ چنانكه امروزه در اين دنياي ماشيني، آدميزاد خود را در محاصره اي بي پايان از مكاتب مادي و انديشه هاي متضاد مي بيند به همين دليل است براي رهايي از اين دنياي تصنعي و مادي، خود را نيازمند پناهگاهي امن و دائمي مي داند. اين تمايل به تقرب به خداوند به صورت فطري و غريزي در نهاد آدميان نهاده شده است و اين (تمايل) بين همه ي انسان ها صرف نظر از مقام و نژاد و قدرتشان، يكسان است. و دعا بهترين وسيله براي تقرب الهي به شمار مي رود. نقش معنوي و روحاني دعا و حتي نقش درماني و مؤثر دعا كه امروزه مورد توجه روان شناسان و اندبشمندان بسياري قرار گرفته است. پس دعا علاوه بر نقشی که در تهذیب روحی انسان دارد عامل تربیت مفید نیز هست، بنابراین نقش دعا در زندگی و آثار مؤثر آن در تربیت حائز اهمیت است. در تحقیق حاضر، دعا به عنوان یکی از عوامل اساسی تربیت مطرح می شود و با بیان فلسفه ی دعا، ضرورت و اهمیت آن مشخص می شود. لذا بیان آداب و شرایط قبل از دعا، هنگام دعا و بعد از دعا ضروری به نظر می رسد. از طرفی نقش تربیتی دعا و آثار و فواید آن، در زندگی فردی و اجتماعی بسیار مهم است، به طوری که آثار دعا در سه محور فردی، اجتماعی و تربیتی مطرح شده است، در آثار فردی دعا، کسب معرفت، خودسازی، از بین بردن خودخواهی، نجات از دوزخ و ... مدنظر است. ایجاد امنیت اجتماعی و سلامت و آرامش خانواده از فواید اجتماعی دعاست و می توان از آثار تربیتی دعا به مثبت اندیشی و دوری از بدبینی، هدفمندی و انضباط، پذیرش مصلحت خداوند اشاره کرد. بنابراین یکی از عوامل مؤثر در آرامش فردی و اجتماعی، دعاست که با رعایت آداب و شرایط آن می توان به بهترین وجه آن را انجام داد و به آثار و فواید و نتایج دعا رسید.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه زهرای اطهر (سلام الله علیها)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

دعا، شرايط و آثار آن

از منظر آيات و روايات

 

1391

ریحانه افشارنیا

فائزه سادات خردمند

طوبی شاکری

دعا، داعی، مدعو، آداب، آثار، تربيت.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

یکی از مهمترین ابزارهای عبادي، تربیتی که در اسلام به آن سفارش شده دعاست. مسلم است که زندگی شخصی که به دعا و نیایش انس دارد با فردی که روح دعا از وجود او رخت بربسته است قابل مقایسه نیست.

همچنين يكي از مهمترين مناسك ديني كه در اديان مختلف از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشد دعاست. با آغاز تفكر انسان در باب خدا و آفرينش جهان، به گونه اي به نقش دعا به عنوان وسيله ي ارتباط با خالق خود آگاهي يافته است. بررسي ها نشان مي دهد انسان ها هميشه با فطرت خداجوي خود در پي شناخت خدا و برقراري ارتباط معنوي با وي بوده اند. توجه به اهميت دعا در زندگي تنها به اديان آسماني و غيرآسماني منحصر نيست، بلكه از ديرباز مورد توجه همگان بوده است. اين معنويت است كه باعث شده انسان در جستجوي چيزي فراتر از اميال و آرزوهاي خود گام بردارد. با اين حال حركت و تدوام روحيه ي معنوي آدمي در طول زندگي اش با موانعي بزرگ برمي خورد؛ چنانكه امروزه در اين دنياي ماشيني، آدميزاد خود را در محاصره اي بي پايان از مكاتب مادي و انديشه هاي متضاد مي بيند به همين دليل است براي رهايي از اين دنياي تصنعي و مادي، خود را نيازمند پناهگاهي امن و دائمي مي داند. اين تمايل به تقرب به خداوند به صورت فطري و غريزي در نهاد آدميان نهاده شده است و اين (تمايل) بين همه ي انسان ها صرف نظر از مقام و نژاد و قدرتشان، يكسان است.

و دعا بهترين وسيله براي تقرب الهي به شمار مي رود. نقش معنوي و روحاني دعا و حتي نقش درماني و مؤثر دعا كه امروزه مورد توجه روان شناسان و اندبشمندان بسياري قرار گرفته است.

پس دعا علاوه بر نقشی که در تهذیب روحی انسان دارد عامل تربیت مفید نیز هست، بنابراین نقش دعا در زندگی و آثار مؤثر آن در تربیت حائز اهمیت است.

در تحقیق حاضر، دعا به عنوان یکی از عوامل اساسی تربیت مطرح می شود و با بیان فلسفه ی دعا، ضرورت و اهمیت آن مشخص می شود. لذا بیان آداب و شرایط قبل از دعا، هنگام دعا و بعد از دعا ضروری به نظر می رسد.

از طرفی نقش تربیتی دعا و آثار و فواید آن، در زندگی فردی و اجتماعی بسیار مهم است، به طوری که آثار دعا در سه محور فردی، اجتماعی و تربیتی مطرح شده است، در آثار فردی دعا، کسب معرفت، خودسازی، از بین بردن خودخواهی، نجات از دوزخ و ... مدنظر است. ایجاد امنیت اجتماعی و سلامت و آرامش خانواده از فواید اجتماعی دعاست و می توان از آثار تربیتی دعا به مثبت اندیشی و دوری از بدبینی، هدفمندی و انضباط، پذیرش مصلحت خداوند اشاره کرد. بنابراین یکی از عوامل مؤثر در آرامش فردی و اجتماعی، دعاست که با رعایت آداب و شرایط آن می توان به بهترین وجه آن را انجام داد و به آثار و فواید و نتایج دعا رسید.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :