چهارشنبه - 2018 اکتبر 17 - 7 صفر 1440 - 25 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192592
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1389 8:6
تعداد بازدید : 100

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

تأثير نفاق در زندگي انسان و راه كارهاي علمي و عملي آن در آيات و روايات

نفاق به معنای دوگانگی ظاهر و باطن و گفتار و عمل می باشد و منافق کسی است که طریقی مرموز برای خود بر می گزیند تا با مخفی کاری و پنهان کاری در جامعه نفوذ کند، لذا برای در امان ماندن از ضربه های جبران ناپذیری که منافقان بر اسلام وارد می نمایند، لازم است جریان نفاق را شناخته و راه های صحیح مقابله با آن را فراگرفت.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تأثير نفاق در زندگي انسان و راه كارهاي علمي و عملي

آن در آيات و روايات

1389

فاطمه مرادي

فاطمه خدابنده لو

فرزانه نیکوبرش

نفاق، منافق، شبهه، فتنه، بصيرت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


نفاق به معنای دوگانگی ظاهر و باطن و گفتار و عمل می باشد و منافق کسی است که طریقی مرموز برای خود بر می گزیند تا با مخفی کاری و پنهان کاری در جامعه نفوذ کند، لذا برای در امان ماندن از ضربه های جبران ناپذیری که منافقان بر اسلام وارد
می نمایند، لازم است جریان نفاق را شناخته و راه های صحیح مقابله با آن را فراگرفت.

روش تحقيق در اين پژوهش، توصيفي ـ تحليلي و جمع آوري اطلاعات متني و كتابخانه اي است. نبرد ميان اسلام و منافق، نبرد ميان حق و باطل است كه يك سوي اين جبهه قدرت طلبان، مصلحان دروغين و از خودبيگانگان قرار دارند و در طرف ديگر سعادت خواهان مي باشند.

اگر انسان نداند راه سعادت، راه توحيد و تمسك به ولي خدا است، دچار تحجرگرايي، بي بصيرتي نسبت به مولا،  اشرافي گري، بدعت گذاري و منافق روشي مي شود،كه اين جريان به صورت گردابي در مي آيد كه همه ي اقشار جامعه را مي بلعد. راهبردِ عبور از دالان فتنه اين است كه انسان راه سوء استفاده از ابعاد گوناگون را بر دشمن ببندد و معرفت و بصيرت خويش را نسبت به مسائل و حوادث افزايش دهد و ترفندهاي تخريبي و جريان هاي مسموم شبهه افكنيِ باطل صفتان را بشناسد و راه هاي مقابله با آن را فراگيرد تا بتواند در مسير سعادت گام نهاده و از گردنه هاي حوادث عبور نمايد. 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :