سه شنبه - 2018 نوامبر 13 - 5 ربيع الاول 1440 - 22 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192555
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1390 13:12
تعداد بازدید : 103

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بصیرت شناسی از پیام ها و عبرت های صلح حسنی در جامعه امروز

صلح حسني، مکتب بصيرت شناسي است چرا که سياست صلح امام حسن (ع)، زمينه را براي قيام حسيني فراهم نمود و پيام ها و عبرت هايي را براي مردم هر زماني و از جمله جامعه امروز به ارمغان آورد.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بصیرت شناسی از پیام ها و عبرت های صلح حسنی در جامعه امروز

1390

زهرا مهدیزاده

طاهره لطیفی

فرزانه نیکوبرش

پيام، عبرت، صلح، حسن، بصيرت، خواص، عوام،
جامعه ي امروز، سياست و زهد

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

صلح حسني، مکتب بصيرت شناسي است چرا که سياست صلح امام حسن (ع)، زمينه را براي قيام حسيني فراهم نمود و پيام ها و عبرت هايي را براي مردم هر زماني و از جمله جامعه امروز به ارمغان آورد.

از آن جا که بي بصيرتي برخي از مردم جامعه از گذشته تاکنون هميشه مورد سوء استفاده دشمنان بوده و مشکلات و حوادث ناخوشايندي را به وجود آورده، مي توان با تحليل صحيح رويدادهاي تاريخي به خصوص صلح امام حسن (ع) (که مورد اعتراض برخي از افراد قرار گرفته) به بصيرت رسيده و از تکرار ناخوشايند آن جلوگيري و چشم انداز مناسبي را براي آينده پي ريزي نمود. در بررسي رساله ي حاضر که با مراجعه به اسناد و مدارک و کتب مختلف به طور کاربردي توصيف و تحليل شده است،روشن شد که هر پيامي مايه عبرت بوده و عبرت با بصيرت رابطه متقابل داشته است. عواملي مانند عدم بصيرت و ولايت مداري و ... مردم زمان امام حسن (ع)، منجر به صلح تحميلي امام شد. صلح حسني، پيامدهايي هم چون: رسوايي دشمن زمان و بصيرت افزايي مردم و پيام ها و عبرت هايي هم چون لزوم کسب بصيرت و خارج شدن از دايره عوام، پيروزي هميشگي حق بر باطل و ... را به همراه داشت ويژگي اين پيام ها در روشني و قابل فهم بودن آن براي همه مردم در هر زماني بوده که اين نمايان گر بهترين شيوه سياسي امام است.

مردم جامعه به دو دسته خواص (با بصيرت) و عوام (بي بصيرت) تقسيم مي شوند عملکرد خواص در سرنوشت جامعه بسيار تأثيرگذار بوده به گونه اي که عملکرد عوام به تبعيت عملکرد خواص مي باشد. از طرفي برخي از خواص طرفدار حق با وجود اين که داراي بصيرت بودند ولي به دليل دلبستگي به دنيا، جبهه ي حق را رها نموده و در جهت خواست دشمن قدم برداشته اند (عملکرد اين ها در تراز عملکرد عوام مي باشد). مراتب بصيرت، از نوع مراتب تشکيکي بوده و در سه مرحله علم به حق، انتخاب حق و عمل به حق بوده و راه هاي افزايش بصيرت از منظر قرآن، روايات و نيز مقام معظم رهبري مبارزه با عوام زدگي، وجود ولايت مداري، زهد، دشمن شناسي و ... بيان گرديده است. از مهم ترين ابزارهاي مقابله با دشمنان در هر زمان بصيرت و صبر بوده به گونه اي که تقويت آن براي رسيدن به مقام منتظران حقيقي ولي عصر (عج) (بصيرت بالا از ويژگي هاي مسلم آنان است) شده و زمينه را براي ظهور و قيام حضرت فراهم مي نمايد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :