سه شنبه - 2018 اکتبر 16 - 6 صفر 1440 - 24 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192537
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1387 11:38
تعداد بازدید : 102

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسی خشونت عليه زنان در خانواده

از آنجايي که خانواده بنيادي ترين نهاد جامعه و کوچک ترين واحد اجتماعي برطرف کننده نيازهاي حياتي و عاطفي انسانهاست ، مي توان گفت که سعادت و ناکامي هاي آحاد يک جامعه متأثر از محيط خانوادگي آنهاست.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی خشونت عليه زنان در خانواده

 

1387

مريم
 افشار زاده

 

معصومه صفری

فرزانه نیکوبرشی

خشونت ، غضب ، حق التأديب ، تولرانس ، تساهل ، تسامح .

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


از آنجايي که خانواده بنيادي ترين نهاد جامعه و کوچک ترين واحد اجتماعي برطرف کننده نيازهاي حياتي و عاطفي انسانهاست ، مي توان گفت که سعادت و ناکامي هاي آحاد يک جامعه متأثر از محيط خانوادگي آنهاست.

نقش حساس زن در خانواده هم به لحاظ تربيت و سازندگي و هم به جهت بوجود آوردن پيوند عاطفي اخلاقي در خانواده بسيار مهم و قابل توجه مي باشد و اين هدف در حالي ميسر مي شود که زنان به عنوان پرورش دهندگان نسل آتي در محيطي آرام و مطمئن و به دور از خشونت بسر برند.

اما آنچه مشاهده مي شود ، اين است که متأسفانه امروزه زنان نه تنها در جوامع جهان سومي ها بلکه حتي در جوامع مدرن و متمدن نيز مورد خشونت با مصاديق مختلفي قرار مي گيرند و موجب تزلزل و نابودي شخصيت زنان مي گردند ، لذا اين تحقيق (بررسي خشونت عليه زنان در خانواده ) را به جهت آشنايي با عوامل نابود کننده حقوق و شخصيت زنان و کاستن از ميزان اين نابودي و آشنايي افراد با مصاديق خشونت و يا حتي علل ايجاد خشونت عليه زنان انتخاب نموده ام . روش تحقيقي در اين پژوهش از نوع توصيفي تحليلي است و در جمع آوري اطلاعات به شيوه کتابخانه اي استفاده شده است.

براي رسيدن به هدف مهمي که در اين پژوهش به دنبال آن هستم ،به بررسي مفهوم خشونت ، مصاديق خشونت ،انواع خشونت ، علل ايجاد خشونت و... و سپس به بررسي ديدگاه اسلام از بعد روايي و فقهي و استدلال به آيات قرآن و در مرحله آخر به ارائه راهکارهايي فقهي ، حقوقي ، روايي پرداخته نشده است تا هرگونه شبهه اي که در باب حق التأديب زنان در سوره نساء وجود دارد و باعث سوء استفاده برخي افراد از معاني ظاهري آن شده از بين رود ، تا خانواده به آن آرامش و ثبات لازم و مودت و رحمتي که خداوند به آن اشاره نموده دست يابد.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :