سه شنبه - 2018 نوامبر 13 - 5 ربيع الاول 1440 - 22 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192524
تاریخ انتشار : 10 دی 1388 11:12
تعداد بازدید : 80

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

شفاعت درآيات و روايات

مسأله شفاعت در نصوص اسلامي اعم از کتاب و سنت به عنوان يک اصل مسلم مطرح است و امروزه از مکان اعتقادي اصيل و مخصوصي برخوردار است. وقتي سخن از جرم و محکوميت به ميان مي آيد و شخصي وساطت مي کند تا او را نجات بخشد

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

شفاعت درآيات و روايات

 

1388

شهناززارعي

فاطمه نجفی

فرزانه نیکوبرش

شفاعت، معاد،إذن،موقف

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

مسأله شفاعت در نصوص اسلامي اعم از کتاب و سنت به عنوان يک اصل مسلم مطرح است و امروزه از مکان اعتقادي اصيل و مخصوصي برخوردار است. وقتي سخن از جرم و محکوميت به ميان مي آيد و    شخصي وساطت مي کند تا او را نجات بخشد در واقع مسأله شفاعت به ميان آمده و اين مسأله   جوازِشفاعت خواهي از موضوعات مورد بحث است. در اين نوشتار شيوه جمع آوري اطلاعات به صورت کتاب خانه اي و روش تحقيق توصيفي ــ تحليلي است.

شفاعت حق مختص خدا و راهي به سوي کمال است.شفاعت هم در اين دنيا و هم در آخرت نجات بخش  هر انسان مؤمن و معتقد مي باشد. در آيات و روايات متعددي سخن  از شفاعت آمده و بر وقوع آن تأکيد شده است؛ ولي براي تحقق اين مهم ،بايد شفيع واقعي را شناخت و شرايط شخص شفاعت شونده را در خود ايجاد کرد؛ زيرا بسياري از اعمال و عقايد باطل و حرام مانع از واقع شدن شفاعت  مي گردد.

 شناخت اين مسايل پاسخي براي تمامي شبهات وارده از ناحيه معاندان و راه نجاتي براي خود انسان است. شايد به واسطه ی اين تحقيق شرايط شخص شفاعت شونده را در خود ايجاد کنيم و با عمل صالح ، فرهنگ صحيح شفاعت خواهي را در بين مردم اشاعه دهيم.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :