پنج شنبه - 2018 اکتبر 18 - 8 صفر 1440 - 26 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189513
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1392 10:5
تعداد بازدید : 108

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

حزب گرايي از منظر قرآن و روايات

تحقیق پایانی سرکار خانم طاهره دوست محمدی با عنوان"حزب گرايي از منظر قرآن و روايات"

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

حزب گرايي از منظر قرآن و روايات

1392

 

طاهره دوست محمدي

 

فاطمه شيرازي كيا

 

 

 

حوريه خدايي

 

 

حزب گرايي، قرآن كريم، روايات، حزب الله، حزب شيطان، تفكر غربي، انديشه و تفكر اسلامي

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

اين تحقيق با عنوان حزب گرايي از منظر قرآن و روايات به بحثي تفسيري و روايي پيرامون اين موضوع مي پردازد. حزب در لغت به گروهي گفته مي شود كه داراي هدفي واحد باشند و در اصطلاح، جمعيتي سازمان يافته اند كه با داشتن آرماني مشترك در رسيدن به هدفشان تلاش مي كنند.

 تفكر غرب به حزب نگاهي سكولار، مادي و خالي از ارزشهاي ديني و كليسايي است و ابزاري براي استعمارانسان ها توسط قدرت طلبان مي باشد.

    لكن حزب از منظر قرآن، تنها گرد آمدن به دور يك عقيده مشترك به خودي خود نه ستوده و نيكوست و نه مذموم و زشت، بلكه ميزان در اين امر طرفداري و حمايت از حق و باطل است؛ دقيقا به همين خاطر است كه دو مفهوم حزب الله و حزب شيطان در فرهنگ قرآني و ديني از جايگاه ويژه اي برخوردار است.

    حزب الله و حزب شيطان واژگان قرآني هستند كه اولي به معناي ياران و انصار خداوند و دومي به معناي ياران و انصار شيطان، كه هر دو گروه داراي هدف و ايمان واحد هستند. شناخت اين دو گروه ما را به معرفت صحيح از حزب مورد تاييد قرآن و اسلام هدايت مي نمايد. در آيات و روايات اوصافي براي حزب الله بيان شده است از قبيل مومن بودن به خدا و روز قيامت،دشمني نكردن با خدا و رسولش، تاييد شده بوسيله روحي از جانب خدا، داخل شدن در جنت، رضايت طرفيني با خدا، پذيرفتن ولايت اهل بيت عليه السلام، شجاعت، جهادگر، اهل عبادت و انفاقات مالي. و ويژگي هاي حزب شيطان غفلت از ياد خدا و دشمني با الله و فرستاده او، آلوده بودن به كفر و نفاق، دروغگويي و تحت ولايت شيطان بودن.

در منابع روايي و كتب حديثي نمونه ها و مصاديقي از حزب الله و حزب شيطان بيان شده است، كه الگوگيري و شناخت بهتر را براي ما مهيا مي نمايد.

    خداوند در قرآن كريم فرجام اين دو گروه را مشخص ساخته، سرانجام رستگاري و پيروزي را از آن حزب خويش دانسته و عاقبت خسران و گمراهي را در انتظار شيطان صفتان قرار داده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :