پنج شنبه - 2018 نوامبر 15 - 7 ربيع الاول 1440 - 24 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189512
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1392 9:59
تعداد بازدید : 120

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

بررسی ابعاد وجودی حضرت فاطمه سلام الله علیها به عنوان الگوی امام مهدی علیه-السلام

تحقیق پایانی سرکار خانم مرضیه حنیفه مجردی با عنوان"بررسی ابعاد وجودی حضرت فاطمه سلام الله علیها به عنوان الگوی امام مهدی علیه-السلام"

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی ابعاد وجودی حضرت فاطمه سلام ­الله­ علیها

به عنوان الگوی امام مهدی علیه ­السلام

 

1392

 

 

مرضیه حنیفه مجردی

 

 

اکرم السادات موسوی

 

 

صالح قنادی

 

 

اسوه ، حضرت زهرا علیها السلام، امام مهدی علیه السلام، سیره

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


در خودسازی­های فردی و اجتماعی نمونه عملی سهم عمده­ای را ایفا می­کند و قرآن به عنوان کتاب انسان­ساز بشریت نمونه­های عینی، تربیتی از جنس افراد بشر را معرفی نموده است. این نیاز به الگوخواهی به حدی از اهمیت برخوردار است، که حتی معصومین علیهم السلام نیز با وجود اینکه از جهت منش و بینش مصون هستند ولی خود را بی­نیاز از الگو نمی­دانند که در میان معصومین علیهم السلام حضرت زهرا علیهاالسلام که از جایگاه و مقام ویژه و مخصوصی برخوردارنند الگویی بی­همتا و یگانه برای ایشان و تمام جهانیان می­باشند؛ تا جایی که ا مام مهدی علیه السلام که خود به عنوان یگانه الگوی کامل بشریت هستند حضرت زهراعلیهاالسلام را به عنوان الگویی بی­همتای خود انتخاب کرده­اند. چنان­که در بخشی از توقیع خود می­فرمایند: " فِی إبنّةِ رَسُولِ اللهِ لِی أُسوَةٌ حَسَنَةٌ" سیره و عمل یگانه دختر پاک رسول خدا صلی­الله علیه وآله برای من الگو و نمونه پسندیده­ای است.

این امر از یک سو نشانه توجه و عنایت خاص حضرت مهدی علیه السلام به ساحت حضرت زهرا علیهاالسلام و از سوی دیگر ارتباط تنگاتنگ ایشان با مادرشان می­باشد.

در این تحقیق به برخی از ابعاد وجودی حضرت زهرا علیهاالسلام به عنوان الگوی امام مهدی علیه السلام اشاره شده است و بعضی از شباهت­های سیاسی بین ایشان از جمله: سرزنش خواص جامعه، اشک و ندبه در اعتراض به وضع موجود، عدم بیعت با خلفای زمان و ... و نیز صبر حضرت زهرا علیهاالسلام به عنوان نمونه عینی و عملی استقامت، و هم­چنین بعضی از شباهت­های فردی در سیره و عملکرد هر دو بزرگوار از جمله شباهت در خلقت، شباهت­های عبادی و شباهت­های اجتماعی و هم­چنین شباهت در اسم و لقب که عبارتند از بقیه­النبوه و بقیه­الانبیاء، منصوره و منصور، طاهره و طاهر، محدثه و محدث، کریمه و کریم، زکیه و زکی، صدیقه و صدیق و ... پرداخته شده است. تا ما نیز به تأسی به مولا و مقتدایمان امام مهدی علیه السلام کامل­ترین الگوی جهان بشریت را شناخته و سرمشق خود قرار دهیم.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :