جمعه - 2018 آگوست 17 - 6 ذيحجه 1439 - 26 مرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189505
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1392 9:35
تعداد مشاهدات : 121

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

شایعه از منظر قرآن و روایات

تحقیق پایانی سرکار خانم ریحانه آقایی با عنوان"شایعه از منظر قرآن و روایات"

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

شایعه از منظر قرآن و روایات

 

1392

 

 

ریحانه آقایی

 

 

اکرم السادات موسوی

 

 

حوریه خدایی

 

 

شایعه، ابعاد،عوامل،آثار،مقابله

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

شایعه سازی وشایعه پراکنی از گناهانی است كه اسلام آن را به شدت محكوم ساخته است وآیات و روایات متعددی كه در باره این موضوع وارد شده نظر اسلام را در این زمینه روشن مى سازد.شایع شدن خبر در میان مردم، منتشر شدن ،پراکنده شدن وظاهر شدن آن است به این معنی که آن خبر  به همه ی مردم می رسد خواه نسبت به آن علم داشته باشند و یا علم نداشته باشند.

در قرآن می توان واژه هایی را یافت كه به نوعي ميتوانند مفهوم شايعه را افاده كند. «خرص‏» ، «تقول‏» و «اختلاق‏» از اين نمونهها هستند. كلماتي نيز به فرايند شايعهپراكني و بعضاً به اهداف آن اشاره دارد، از آن جمله می توان به  تشیع، اذاعه و ارجاف اشاره کرد. شایعه دارای ابعاد متعددی می باشد  که مهمترین آن ها عبارت است از بعد سیاسی ، عقیدتی واخلاقی. شایعه برای انتشار و پذیرش، نیازمند تحقّق شرایطی است که اگر این شرایط  شناخته و مرتفع شود می توان از بروز بسیاری از شایعه ها جلوگیری و یا حداقل آثار مخرب آن را کاهش داد که از جمله ی این شرایط می توان به اهمیت خبر،ابهام در جامعه ،شتاب زدگی و زود برانگیختگی ،جلب توجه دوستان وخشنود ساختن ديگران ،حسادت ،برون رفت از سكوت و...اشاره کرد.

شایعه سازی وشایعه پراکنی سبب می شود سلامت جامعه وافراد از بین رفته و  در پی آن آسیب های فراوانی، اجتماع وآحاد جامعه را تهدید کند که این آسیب ها هم دنیوی و هم اخروی می باشد.  با توجه به آسیب های سخت و جبران ناپذیری که شایعات در جامعه وآحاد افراد آن باقی می گذارد ضروریست که همه افراد برای مقابله با آن اقدام نمایند تا از این آسیب ها جلوگیری و یا آثار آن را به حدأقل برسانند؛به همین منظور اسلام راه حل هایی را ارائه داده که عمل به آن ها ما را دربرابر این مشکلات واکسینه می نماید از جمله ارجاع اخبار به اهل استنباط ،تحقیق درباره ی اخبار شنیده شده،حسن ظن نسبت به مومنان،سکوت درصورت عدم علم ،پرهیز از مواضع تهمت برانگیز ،پرهیز از پر حرفی و بیهوده گویی ،پرهیز از غیبت ،بالا بردن بصیرت ،تکذیب شایعات ،حفظ همبستگي واتحاد و رعایت تقوای الهی.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :