دوشنبه - 2018 اکتبر 15 - 5 صفر 1440 - 23 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189318
تاریخ انتشار : 16 اسفند 1393 15:49
تعداد بازدید : 138

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه کوثر

ويژگي هاي صراط مستقيم در قرآن و حديث

در 45 آیه از آیات شریفه قرآنی واژه «صراط» بکار رفته که در 34 آیه با صفت مستقیم همراه بوده است. همچنین روایات متعددی از عامه و خاصه در تفسیر این آیات وارد شده که مقصود از «صراط مستقیم» پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام به خصوص مولا امیر المؤمنین علیه السلام می باشند که پیروی از آنان واجب و نجات بخش، و انحراف از این صراط مستقیم الهی و پیروی از هر راهی غیر مسیر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام گمراهی و گمراه کنندگی است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه : كوثر

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

ويژگي هاي صراط مستقيم در قرآن و حديث

 

1393

سيده فريبا جعفري

خانم ارفع

حجت الاسلام والمسلمين رضايي

صراط مستقيم _ ويژگي ها_ مصاديق _ مصداق اتم و اكمل

چكيــــــــــــــــده

در 45 آیه از آیات شریفه قرآنی واژه «صراط» بکار رفته که در 34 آیه با صفت مستقیم همراه بوده است. همچنین روایات متعددی از عامه و خاصه در تفسیر این آیات وارد شده که مقصود از «صراط مستقیم» پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام به خصوص مولا امیر المؤمنین علیه السلام می باشند که پیروی از آنان واجب و نجات بخش، و انحراف از این صراط مستقیم الهی و پیروی از هر راهی غیر مسیر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام گمراهی و گمراه کنندگی است. مفسران قرآن کریم درباره معنا و مفهوم صراط مستقیم از دو شیوه نظری و مصداقی بهره جسته‏اند، منظور از شیوه نظری ویژگی هایی است که خداوند در قرآن برای صراط مستقیم بیان کرده است و منظور از روش مصداقی، مصادیق صراط مستقیم است. که در این پژوهش به هر دو شیوه پرداخته شده است.

ساختار این پژوهش توصیفی و تحلیلی است و جمع آوری اطلاعات در آن به شیوه کتابخانه ای و اسناد و مدارکی است و در سه فصل تنظیم شده است. درفصل اول معنا شناسی صراط مستقیم در لغت و قرآن، در فصل دوم ویژگی‏ها و خصوصیت‏ها و در فصل سوم مصادیق آن عنوان می‏شود.

کلید واژه ها: صراط مستقیم، ویژگی‏ها، مصادیق، مصداق أتم و أکمل


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :