سه شنبه - 2018 اکتبر 16 - 6 صفر 1440 - 24 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 189301
تاریخ انتشار : 6 آبان 1392 12:27
تعداد بازدید : 188

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

بررسي رزق و عوامل گشايش و تنگي معيشت در آيات و روايات

رزق بخشش پی درپی،بهره وعطای همیشگی است که خداوندنصیب بندگان خود می کند. رزق واسع در کمال و سعادت و تقرب انسان به خداوند و کسب آرامش تاثیر بسزایی دارد و از طرفی در آموزه های اسلامی تنگی روزی و فقر یکی از عوامل کفر و ناسپاسی انسان می باشد. در این نوشتار که تشریح و بررسی عوامل افزایش و کاهش رزق و روزی در بستر قرانی –روایی صورت پذیرفته است، روش تحقیق جمع آوری اطلاعات به شیوه متنی و کتابخانه ای بوده است و در سه فصل تنظیم گشته است. فصل اول : بررسی حقیقت رزق و فصل دوم : عوامل افرایش رزق و فصل سوم : فقر و عوامل کاهش رزق می باشد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي رزق و عوامل گشايش و تنگي معيشت در آيات و روايات

 

 


1392

 

 اعظم دهقان

 

خانم منصوره کیانی

 

خانم فاطمه السادات ارفع

 

رزق، گشایش، تنگی معیشت.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

رزق بخشش پی درپی،بهره وعطای همیشگی است که خداوندنصیب بندگان خود می کند. رزق واسع در کمال و سعادت و تقرب انسان به خداوند و کسب آرامش تاثیر بسزایی دارد و از طرفی در آموزه های اسلامی تنگی روزی و فقر یکی از عوامل کفر و ناسپاسی انسان می باشد.

در این نوشتار که تشریح و بررسی عوامل افزایش و کاهش رزق و روزی در بستر  قرانی روایی صورت پذیرفته است، روش تحقیق جمع آوری اطلاعات به شیوه متنی و کتابخانه ای  بوده است و در سه فصل تنظیم گشته است. فصل اول : بررسی حقیقت رزق و فصل دوم : عوامل افرایش رزق و فصل سوم : فقر و عوامل کاهش رزق می باشد.

در سخن پیشوایان دین،عوامل و اسباب فراوانی برای ثروت و روزی شمرده شده است انجام و رعایت این عوامل،علاوه بر معنویت و توجه به خداوند باعث گشایش روزی می شود و زمینه ثروتمندی افراد و بی نیازی آنان را فراهم می سازد در قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع)راههای مختلفی برای گشایش روزی بیان شده و برخی از این عوامل عبارتند از:تقوای فردی،شکر گذاری،توکل،دعا،عمل صالح،توبه واستغفار،باوضوبودن، نماز شب،ازدواج،صله رحم،نیکی،خوش اخلاقی،امانت داری ،کار و تلاش، و…ازعوامل وسعت رزق و روزی می باشد.

بسیاری از کارهای حرام و مکروه باعث فقر و تنگدستی می شود کسی که خواستار گشایش در روزی است،ا بتدا باید از این رفتارها دوری کند سپس با تلاش و کوشش و امید و توکل به خداوند،به دنبال رزق خویش برود.

برخی عوامل فقروتنگدستی عبارتنداز:گناه کفران،نعمت،اسراف،ربا،احتکار،سبک شمردن نماز،درخواست از دیگران،ظلم وستم،تنبلی وکسالت،تن پروری،کوچک شمردن نعمت ها،بی توجهی به نیازمندان،اظهار حرص ،گوش کردن به موسیقی ,تلاوت نکردن قرآن،ترک گشایش بر خانواده،ترک نهی از منکر،قطع صله رحم، و..از موجبات فقر و تنگدستی بر شمرده شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :